Udruga 3. zmaj

O udruzi

Udruga "3. zmaj" osnovana je 2005. godine kao Udruga ljubitelja fantastike "3. zmaj", kao znak nastavljanja rada ugašene Udruge ljubitelja fantastike "Aurora" čiji se dio članstva nije mogao pomiriti sa zapostavljanjem ovog žanra popularne kulture u svakodnevnom životu.

Udruga "3. zmaj", koja je također registrirana kao i studentska udruga pri Studentskom zboru Sveučilišta u Rijeci, ulaže sve napore kako bi promovirala i afirmirala fantastiku i znanstvenu fantastiku u hrvatskoj i riječkoj kulturnoj sceni. Svojim radom Udruga podiže društvenu osvještenost glede uloge fantastike u umjetnosti i razvoju moderne kulture, ali i razvoju znanosti.

Ciljevi Udruge određeni su Statutom:

Članovi 3. zmaja su svi mladi i kreativni pojedinci što je prepoznato u našoj zajednici (fandomu) brojem dodijeljenih žanrovskih nagrada. Zmajevi sudjeluju u brojnim aktivnostima usko vezanim uz sami rad udruge: uz sudjelovanje na programima drugih hrvatskih konvencija i festivala, pišu i objavljivani su u Eridanu, u zbirkama priča koje se izdaju na konvencijama (Istrakonska, Sferakonska), predstavljani su na Festivalu fantastične književnosti, sudjeluju na projektima Gradske knjižnice Rijeka, te samostalno izdaju knjige (Vedran Božičević, Zoran Krušvar). Nagrađeni su sa osam nagrada SFera, a 2012. je osim Eridana, od Europskog društva za znanstvenu fantastiku (ESFS), nagrađena i Nela Dunato u kategoriji Hall of Fame kao najbolja umjetnica, ali i Irena Hartmann 2014. godine kao spisateljica u Encouragement kategoriji.

Udruga 3. zmaj na Euroconu 2012

Članovi Udruge 3. zmaj sa nagradama na Euroconu 2012

Podaci o Udruzi

Naziv udruge
Udruga "3. zmaj"
Sjedište i adresa
Tihovac 13, 51000 Rijeka
Matični broj
1970089
Registarski broj
OIB
Web adresa
trec[email protected]
IBAN
HR8724020061100759603
Svrha i područje djelovanja
Promicanje fantastike u svim umjetnostima te podizanje razine društvene osviještenosti glede uloge fantastike u umjetnosti i razvoju moderne kulture. Poticanje kreativnosti i stvaralaštva te mašte i slobodnog razmišljanja.
Preuzmi Statut Udruge "3. zmaj"
Osobe ovlaštene za zastupanje:
Vladivoj Lisica, predsjednik
Valentina Mišković, tajnica