Laboratorij fantastike

Laboratorij fantastike

Radionice kreativnog pisanja pod mentorstvom Zorana Krušvara.

Projekt se provodi u partnerstvu s Gradskom knjižnicom Rijeka.

Više o projektu

Voditelj radionica

Voditelj radionica je Zoran Krušvar, psiholog, novinar, poznati i nagrađivani hrvatski pisac, prevođen u inozemstvu te voditelj raznih multimedijskih projekata. Autor je tri zbirke kratkih priča, dva romana za djecu, dva romana za odrasle te slikovnice za djecu. Član je spisateljskog kolektiva “Fluminati” te neformalne književne skupine “Ri Lit”. Radovi su mu prevedeni na engleski, poljski, rumunjski i francuski.

 


Metode radionica

Svaka radionica obrađuje neke od osnovnih elemenata pisanja književnog teksta, kao što su otvaranje i zatvaranje priče, zaplet, likovi, naracija i sl. Svaki susret uključuje teorijski dio, primjere iz prakse, konkretne zadatke, kao i međusobno čitanje te međusobnu konstruktivnu kritiku napisanih zadataka. Na nekim radionicama sudjeluju i gosti-mentori, poznati domaći pisci.



Objavljivanje radova

Drugi dio aktivnosti koje će se provoditi u projektu tiču se prikupljanja i uredništva produciranih materijala s ciljem izdavanja zbirke najboljih radova polaznika. Zbirka će biti izdana u elektroničkom obliku te dostupna javnosti za preuzimanje također u digitalnom obliku. Izdavanjem radova polaznika zaokružuje se njihova participacija u programu, nagrađuje trud i vrednuje napredak ostvaren kroz kontinuirano pisanje.



Značaj za razvoj riječke kulture

Osim razvoja knjižničarske djelatnosti, ovaj program predstavlja ulaganje u kulturnu budućnost Rijeke. Na više razina doprinosi razvoju kulture pisanja i postavljanju temelja buduće mlade književne scene. Također, osim razvoja spisateljske vještine, Laboratorij fantastike pruža model ugodne i korisne aktivnosti koja produktivno ispunjava slobodno vrijeme djece i mladih. Grad Rijeka time dobiva ne samo generaciju budućih pisaca, već i generaciju zdrave i kreativne djece i mladeži, aktivno uključene u kulturni život zajednice.



O projektu

Projekt se održao u nekoliko navrata te je iznjedrio više objavljivanih, nagrađivanih i uspješnih pisaca. 

U razdoblju od 2008.-2012. na radionicama je prisustvovalo više od 20 mladih osoba, a tadašnji polaznici su danas aktivni i objavljivani pisci: Tamara Crnko, Antonija Mežnarić i drugi.


Laboratorij se bazira na interesima polaznika za fantastičnu književnost i općenito sadržaj spekulativne fikcije (SF, Fantasy, Horror i ostalo) te kroz niz edukativnih radionica pod mentorstvom voditelja i gostujućih radionica pod mentorstvom prepoznatih lokalnih pisaca, polaznike uči raznim alatima i metodama kreativnog izražavanja kroz pisani medij. Fokus projekta je poticanje kreativnosti i maštovitosti polaznika te kreiranje književnog sadržaja.


Ovaj program predstavlja iznimno vrijednu izvaninstitucionalnu nadopunu aktivnostima koje su namijenjene mladima srednjoškolskog uzrasta, a koje se provode u sklopu Gradske knjižnice Rijeka. Osim toga, program promiče razvoj pismenosti i književnog stvaralaštva mladih, a posebno kulturu čitanja čime oplemenjuje njihov odgoj i obrazovanje. Nadalje, stvaranjem novih generacija mladih autorica i autora dugoročno se doprinosi razvoju riječke kulturne scene te književno-nakladničke i knjižnične djelatnosti.

Share by: